• Duże zakupy w ramach dofinansowania rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”

•       „Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Priorytetowym celem tego programu jest unowocześnienie polskich szkół, w których dzięki zakupom nowego wyposażenia zajęcia będą mogły być prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

W ramach „Laboratoriów Przyszłości” nasza szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe w wysokości 328.200,00 złotych, z czego dotychczas wydaliśmy 205.869,84 zł ( jest to ok. 63%).

Za otrzymane środki nasza szkoła zakupiła:

• 2 drukarki 3D za 39.000 zł wraz z obsługującymi je laptopami za 8.960 zł,
        • nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy za 28.358,98 zł i oświetleniowy za 11.056,99 zł,
        • meble do gabinetów za 19.885,46 zł,
        • bibliotekę modeli 3D do prezentacji na tablicach interaktywnych podczas różnych zajęć lekcyjnych (i matematyczno przyrodniczych, i humanistycznych) za 21.260 zł,
        • klocki lego do nauki robotyki za 28.357,80 zł,
        • artykuły papiernicze, biurowe i tekstylne do wykorzystania podczas zajęć plastycznych za 20.047,43 zł,
        • nowoczesne narzędzia do prac technicznych za 4.970,03 zł,
        • inne pomoce dydaktyczne (w tym plansze poglądowe, tablice suchościeralne, mikroskopy, fartuchy ochronne, palniki, liczmany, termometry, wagi, apteczki) za 23.973,23 zł.

Ten nowoczesny sprzęt bez wątpienia pozwoli na uatrakcyjnienie zajęć szkolnych i rozwój zainteresowań uczniów nie tylko w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także podczas zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

Kreatywne myślenie oraz obsługa specjalistycznych narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Program Laboratoria Przyszłości to duży krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

Wykorzystywanie zakupionego w ramach programu sprzętu będzie sprzyjało interdyscyplinarności, budzeniu kreatywności oraz nauce współpracy w grupie. Wszystko to ma za zadanie przygotować uczniów jak najlepiej do odnalezienia się w przyszłości na współczesnym rynku pracy.

Planujemy dalsze zakupy w ramach środków przyznanych szkole z programu „Laboratoria Przyszłości”. Do końca tego roku szkolnego w naszej placówce pojawią się m. in. nowoczesne kamery i aparaty cyfrowe. Będziemy o tym na bieżąco informować.

Za otrzymane środki nasza szkoła zakupiła:

• 2 drukarki 3D za 39.000 zł wraz z obsługującymi je laptopami za 8.960 zł,
        • meble do gabinetów za 19.885,46 zł,
        • klocki lego do nauki robotyki za 28.357,80 zł,
        • nowoczesne narzędzia do prac technicznych za 4.970,03 zł,

E. Latos

• Zabawa „wielkiej wagi”

•      Metoda samodzielnych i praktycznych działań oparta na aktywności i własnej inicjatywie zawsze przynosi wymierne korzyści.  Uczniowie klasy 3f podczas zajęć koła matematycznego (dn. 19 stycznia 2022r.) stosowali wagę szalkową do rozwiązywania problemów w kontekście praktycznym, w tym poznawali wartości odważników: 50g, 20g, 10g, 5g, 2g, 1g.

Ile ważą takie przedmioty jak: gumka,  klej, pióro, etui na telefon i inne drobne przedmioty? Czy waga batonika zgadza się z wagą zapisaną na opakowaniu?  Takie i inne dylematy przyciągnęły uwagę dzieci. Na tej lekcji uczniowie opanowali zasady ważenia na wadze szalkowej, sumowali wartości odważników, zapisywali wagi wybranych przedmiotów, a następnie z łatwością przystąpili rozwiązania zadań na kartach pracy.

J. Boguniewicz

• „ Mali eksperymentatorzy”

•     Dzieci uczą się chętnie tego, co je zaciekawia, a najlepiej wówczas, gdy czynnie eksperymentują i mają do dyspozycji ciekawe narzędzia. Uczniowie z klasy 3f,  po cyklu zajęć dotyczących elementów pogody, w praktyczny sposób badali temperaturę powietrza w klasie szkolnej, na sali gimnastycznej, na korytarzu i na podwórzu. Wykorzystali do tego ogromne termometry, które szkoła otrzymała w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

J. Boguniewicz